Saada sõbrale Prindi

Wang Li / Paabel + Meestevägi

18. veebruaril toimub Nokia kontserdimajas  hooaja suurim pärimusmuusikakontsert, kus peaesinajaks on hiina parmupillivirtuoos WANG LI ning teda toetab meie oma PAABEL JA MEESTEVÄGI

Wang Li on saavutanud näiliselt inimvõimete piiri lähedale küündiva virtuoossuse taseme maailma ühel vanimal ja pretensioonitumal instrumendil - parmupillil.

wangli_A1_naidis2_web.jpg

Kasutades ringhingamist ja kõrilaulu tehnikaid meisterliku nüansirikkusega oma lemmikul, parmupillil, aga ka Hulusil (calabash flöödil) on Wangi Li improvisatsioonilised sooloesinemised täielikud hämmastuse allikad. Eeterlik muusika mida ta loob on segadusttekitav - samaaegselt iidne ja avant garde. Võiks öelda, et Wang Li viib publiku meditatiivsele muusikalisele rännakule sisemaailmadesse.

Wang Li pärineb Qingdao´st, Kirde-Hiina rannikulinnast Kollase mere kaldal, kus ta kasvas üles mängides kouxiang´i. Ülikooli ajal mängis ta peamiselt kontrabassil Lääne muusikat kuid pärast kooli lõpetamist võttis tema elu huvitava pöörde ja ta sattus elama ühte kloostrisse Prantsusmaal. Seal õppis ta, et kannatlikkus ja vaikus on väärtused omaette. Pärast 4 aastat askeetlikku elu leidis ta lõpuks oma tee ja loomingulise väljakutse. Wang Li suundus õppima jazzi Pariisi Konservatooriumi. Kuigi ta oli vaimustatud modernsetest improvisatsioonitehnikatest sai ta aru et tõeline väljenduslikkus peitub tema päritolus, mis ammutab inspiratsiooni vaikusest.

Huvitava faktina tema muusikuteest võib välja tuua fakti, et ta käis harjutamas kabelis ning tänu oma süvenemisvõimele ja talendile saavutas peagi parmupillimängus kõrge taseme. Ta avastas kui palju erinevaid nüansse on võimalik saavutada hingamisega, aga ka keele ja kõri erinevate positsioonidega.

Wang Li (2)_web.jpg

Jõudes tagasi Hiinasse rändas ta ringi oma kodupiirkonnas, õppides kohalikelt parmupillimängijatelt. Kõik need kogemused peegelduvad tema personaalses, aga samas universaalses muusikas.

Wang Li võib luua meeletu koguse helisid ja rütme oma valitud instrumentidel, mis pärinevad sajanditetagusest ajast. Hiina kouxiang kuulub suurde, iidsesse parmupillide perekonda, mille näiteid võib leida igal pool maailmas. Teda valmistatakse bambusest ja tal on 3 keelt. Hulusi (calabash flööt) on läbilööva keele põhimõttega instrument (nagu lõõtspill) taimsest materjalist tuulekojaga. Tal on puhas, klarnetit meenutav tämber, aga kuna ta on suhteliselt vaikne mängitakse teda peamiselt soolona. Wang Li viib need instrumendid uuele territooriumile, tema seaded on tihti mõjutatud helgetest lapsepõlvemälestustest ja –lauludest.

Wang Li lummusest sai osa valitud hulk 2013. aasta Viljandi pärimusmuusika festivali külastajad. Tema hüpnootilise seansina mõjunud  etteasted olid festivali populaarseimad ja paljuräägituimad ning suure huvi tõttu jäid sajad inimesed kontserdipaikade väravate taha. Kuna ekstsentrilise erakuna tuntud Wang Li ei luba oma kontserte filmida, ega muul kujul salvestada, on ainus võimalus sellest maagiast osa saada kohale tulles.

paabel ja meestevägi.jpg

Wang Li kontserdile eelneb Eesti oma pärimusfusiooni lipulaeva Paabli ja Meesteväe kontsert. Unikaalne projekt, mis loodi 2012. aasta pärimusmuusika festivali teemast „Mehe laul“ inspireerituna, ühendab meestelaulu väe ja pärimusest mõjutatud virtuoosse pillimängu. Alles oma kolmanda kontserdi andev kooslus on varasemalt pälvinud palju tähelepanu nii kuulajate kui kriitikute poolt. Mehiseid noote lisavad Meelis Hainsoo, Sakarias Leppik, Konstantin Tsõbulevski, Taavi Paomets, Aare Külama ja Arno Jürjens. Paabli ja Meesteväe kontserdist tehakse ka ETV LIVE avalik salvestus!

Paabeli ja Wang Li kontserdi vaheajal astub kontserdimaja fuajees üles spetsiaalselt selleks ellu kutsutud Parmupilliorkester Cätlin Mägi eestvedamisel.

Koht: Nokia Kontserdimaja
Algus: 19.00, kontsert on vaheajaga
Piletid: Soodushind kuni 5. jaanuarini 29 € / 25 €, 19 €. Alates 6. jaanuarist 35 € / 30 € / 25 €. Osta siit: PILETILEVI / TICKETPRO
Lisainfo: www.folk.ee/wang-li